اخبار رسانه

برنامه هفت کوچه و آشنایی با فرهنگ مردم خراسان جنوبی

برنامه هفت کوچه جمعه ۲۹ بهمن با موضوع بررسی فرهنگ مردم خراسان جنوبی و آداب و رسوم مردم این استان پخش می شود.

برنامه هفت کوچه که شنبه ، دوشنبه ، پنج شنبه و جمعه از رادیو فرهنگ ساعت ۸:۳۰ صبح به طور زنده پخش می شود به بررسی فرهنگ مردم ایران زمین و فرهنگ اقوام ایرانی اختصاص دارد.
خراسانجنوبی یکی از مناطق ایران است که از آثار و بناهای تاریخی و آداب اجتماعی و فرهنگی بسیار کهن و خاصی برخوردار است.
این استان جاذبههای فرهنگی خاصی همچون صنایعدستی، موسیقی و نمایشهای محلی، لباسهای محلی و میراثهای فرهنگی ماندگار و تاریخی ارزشمندی دارد. به همین سبب برنامه هفت کوچه جمعه ۲۹ بهمن از فرهنگ و آداب و رسوم مردم این استان خواهد گفت.
براساس اسناد كهن این منطقه زیستگاه یكی از اقوام آریایی نژاد به نام ساگارت بوده است و به دلیل وضعیت آب وهوایی واقلیمی خاص خود چندان مورد توجه وتاخت وتاز افراد بیگانه قرار نگرفته است و زبان ونژاد مردم این خطه كمتر دچار آمیختگی واختلاط گردیده شده است. لذا از آنجا كه قومیت غالب منطقه فـارس می باشد زبان رسمی واصلی مردم استان، فارسی است.این زبان در هر نقطه شهری وروستایی با لهجه خاص ومنسوب به همان محل بیان می شود مثل لهجه بیرجندی، لهجه قاینی، لهجه سرایانی، لهجه نهبنـدانی و...كه البته این لهجه ها با تفاوت هایی در واژه ها، جمله بنـدی ها و تاكیـد بر روی هجاها همراه است. همچنین غالب اقوام عرب ساكن در منطقه نیز هنوز به زبان خود سخن می گویند .
برنامه هفت کوچه از گروه جامعه به تهیه کنندگی هادی موسوی نژاد و اجرای سکینه ارجمندی روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ و ای ام ردیف ۵۸۵ پخش می شود.

آمار بازدید خبر: 963

ارسال نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ،پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.

  • توضیحات:
  • نام ونام خانوادگی:
    ایمیل:
  • کد امنیتی:

نظرات

آخرین خبر